Jakie wybrać fronty do kuchni?

Opublikowane przez Jacek Koślicki w dniu

Fronty kuchenne

Choć często wyglądają podobnie są wykonane z różnych materiałów o różnych właściwościach i różnych cenach. Wiem, że klienci mają problem z wyborem, często padają pytania „Które z nich są najlepsze?”. Nie ma prawidłowej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Właściwe jest stwierdzenie, które są dla mnie najlepsze. Postaram się rzetelnie opisać poszczególne materiały stosowane do produkcji frontów kuchennych tak, aby każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekują od moich mebli, jakie właściwości frontów kuchennych będą dla mnie najwłaściwsze? Jednak przyznaję, że jest to moja subiektywna ocena wynikająca z wieloletniego doświadczenia w projektowaniu mebli kuchennych.W tym artykule zajmę się najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji frontów meblowych ponieważ wyobraźnia ludzka nie zna ograniczeń i nie jestem w stanie opisać wszystkich.

Fronty kuchenne WFM

Fronty kuchenne WFM KUCHNIE

1. Fronty z płyty wiórowej laminowanej z obrzeżem PCV

Jest to najtańsze rozwiązanie. Szeroka gama kolorystyczna, bardzo duży wybór tekstur. Płyta laminowana jest rozwiązaniem trwałym, pod warunkiem, że jakość płyty , z której zostały wykonane fronty jest dobrej jakości i są starannie oklejone obrzeżem PCV. Ponieważ fronty są cięte z dużej płyty, nie ma możliwości zrobienia tu frezów. Dobrze jest zwrócić uwagę na teksturę laminatu i sprawdzić czy nie zostają odciski palców. Rozwiązanie dobre dla osób, które nie chcą wiele czasu spędzać na czyszczeniu, polerowaniu mebli kuchennych. Bardzo łatwe do czyszczenia delikatnym detergentem. Tanie i trwałe.

2.Fronty foliowane

Rozwiązanie nieco droższe od płyty laminowanej, chociaż niekoniecznie lepsze. To płyta mdf oklejona folią. Jest to moja subiektywna ocena, ale naprawdę nie lubię frontów foliowanych z jednej przyczyny – są mało odporne na działanie wysokich temperatur. Najczęściej po kilku latach przy piekarniku i przy zmywarce folia zaczyna się odklejać. Producenci tych frontów zapewniają, że używają dużo lepszych klejów niż 10 lat temu, ale mnie nie przekonali. Dość łatwe w utrzymaniu czystości. Szeroka gama wzorów, kolorów i tekstur.

3. Fronty lakierowane

Płyta mdf lakierowana w połysku lub macie (tak naprawdę ciężko uzyskać matowe fronty lakierowane, najczęściej mówimy o półpołysku). Zaletą jest brak obrzeża. Bardzo trwałe fronty jeśli chodzi o wodoodporność (szczególnie te lakierowane obustronnie). Jednak trzeba pamiętać, że jest to lakier i, jak każdy tego typu materiał, można go łatwo uszkodzić uderzeniem, zarysowaniem itd.  Wysokiej klasy fronty lakierowane są naprawę gładkie, ale można też na rynku spotkać fronty lakierowane gdzie patrząc pod światła widać efekt „skórki pomarańczy”. Nie wszystkim to przeszkadza. Materiał bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Czyszczenie ogranicza się do przetarcia miękką szmatką z odrobiną detergentu. Bardzo bogata gama kolorystyczna. Najczęściej występują gładkie, ale można też spotkać fronty lakierowane frezowane.

4. Fronty fornirowane

To najczęściej płyta wiórowa lub mdf pokryta naturalną okleiną drewnianą (fornirem), brzegi oklejone obrzeżem z naturalnego drewna. Fronty dla świadomego klienta. Pięknie wyglądają, mają urok naturalnego drewna, zwłaszcza na frontach gładkich. Mogą występować w naturalnym wybarwieniu, ale mogą być barwione na różne kolory i lakierowane na połysk. Należy pamiętać, że przy frontach fornirowanych inne, widoczne elementy zabudowy, również powinny być fornirowane. W ten sposób uzyskamy efekt drewnianej kuchni. Jednak fronty takie mają swoje wymagania. Łatwo je porysować, czy uszkodzić w inny sposób np uderzając. Czyszczenie też wymaga nieco wysiłku. Powinniśmy używać środków do czyszczenia naturalnych powierzchni drewnianych. Bardzo bogata gama tekstur i barwienia.

6. Fronty drewniane

Fronty wykonane z litego drewna, gładkie, ramowe, frezowane. Bardzo bogaty wybór zarówno drewna, wzornictwa jak i wybarwień. Najczęściej stosowane w meblach klasycznych, w stylu prowansalskim, angielskim czy rustykalnym. Mogą jednak mile zaskoczyć bardzo nowoczesnym wzornictwem. Spotyka się również fronty wykonane przez artystów rzeźbiarzy z płaskorzeźbą przedstawiającą osobę lub scenkę rodzajową. Należy pamiętać, że aby uzyskać efekt drewnianych mebli wszystkie elementy korpusów widoczne po zamontowaniu kuchni, powinny być fornirowane aby uzyskać efekt drewnianych mebli. Drewno to materiał bardzo szlachetny, jednak podobnie jak przy frontach fornirowanych, wymagają specjalnego traktowania. Czyszczenie wymaga środków przeznaczonych do naturalnych powierzchni drewnianych.

7. Fronty szklane

Fronty wykonane ze szkła naklejonego na płytę MDF lub szkło w ramce aluminiowej. Posiada wszystkie cechy szkła, więc nie będę się rozpisywać o rzeczach oczywistych.

Miłego planowanie kuchni  życzy autorka  Małgorzata Koślicka – architekt wnętrz i projektantka mebli.