Co na ścianę w kuchni?

Opublikowane przez Jacek Koślicki w dniu

Co na ścianę w kuchni?

Zawsze w trakcie projektowania mebli kuchennych dochodzimy do wykończenia ścian i pada pytanie – co na ścianę w kuchni między szafkami górnymi a blatem? Co będzie najlepsze? Nie ma jednej odpowiedzi. Często klienci pytają czy jedynym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Oczywiście, że nie. Oto inne propozycje.

Szyba z grafiką

Bardzo modnym i praktycznym rozwiązaniem jest szyba, najczęściej z grafiką lub szkło mleczne. Możliwości jest naprawdę wiele. Grafikę można wybrać z katalogu lub wydrukować swoje zdjęcie. Należy tylko pamiętać, że musi ono być w odpowiedniej rozdzielczości.

Jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie należy pamiętać, że za płytą gazową koniecznie musi być szkło hartowane. Zwykła szyba pęknie po kilku dniach lub tygodniach użytkowania.

Zaletą tego rozwiązania jest łatwość utrzymania czystości. Szkło będzie lśnić po zastosowaniu zwykłego płynu do mycia okien, a brak fug jest dodatkową zaletą.

Co na ścianę w kuchni?

Panele ścienne

Kolejnym bardzo modnym i równie praktycznym rozwiązaniem jest położenie na ścianę paneli połączonych specjalnymi profilami, które służą często jako baza do mocowania różnych potrzebnych w kuchni akcesoriów.

Panele mogą być wykonane z takich materiałów jak płyta melaminowana, płyta lakierowana, płyta fornirowana, szkło, granit, konglomeraty itd. Moim zdaniem świetnie sprawdza się łączenie różnych materiałów, jednak trzeba pamiętać aby płyty miały tę samą grubość. Oczywiście szybę w takim przypadku nakleja się na płytę wiórową lub płytę mdf. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie pierwszego pasa z materiału identycznego jak blat. Nie tylko bardzo dobrze to wygląda, ale też jest ułatwieniem w utrzymaniu czystości.