Największe błędy popełniane przy remoncie kuchni.

Piękna, nowa kuchnia, funkcjonalna, dobrze wyposażona. Marzenie. Tylko jak się do tego zabrać, żeby nie stracić mnóstwa czasu, pieniędzy i oszczędzić sobie stresu. Kilka rad jak uniknąć najczęstszych błędów.

1. Zła kolejność przeprowadzanych prac.

Bardzo często klienci zgłaszają się do studia mebli kuchennych w momencie kiedy remont kuchni jest już zakończony, przyłącza wodno-kanalizacyjne, gniazdka elektryczne, przewody wentylacyjne, płytki na ścianach – wszystko gotowe, teraz tylko zamówić meble. BŁĄD!!!

W takich przypadkach projektant ma już bardzo ograniczone pole działania. Doskonale wie, że można byłoby tą kuchnię zaprojektować dużo bardziej funkcjonalnie, ale ograniczenia narzucone przez inwestora wiążą mu ręce, a inwestor nie chce już przeróbek więc trzeba się dopasować. Często zdarza się, że inwestor nie wie o pewnych istotnych kwestiach lub zapomina o przyłączach, albo planuje gniazdka elektryczne w miejscach, które będą zagrażały bezpieczeństwu pracy np. nad zlewozmywakiem albo nad płytą grzewczą.

Prawidłowa kolejność przeprowadzanych prac to projekt mebli- projekt przyłączy- remont wg projektu.

2. Źle zaplanowany budżet .

Robiąc remont kuchni po piętnastu czy dwudziestu latach, albo remontując pierwsze w życiu mieszkanie, mamy prawo nie wiedzieć ile taka inwestycja pochłonie pieniędzy. Należy dobrze skalkulować budżet, żebyśmy nie zostali z rozgrzebanym pomieszczeniem, bo zabraknie nam na ukończenie remontu, albo nie starczy pieniędzy na wymarzone meble i będzie trzeba kupować szybko cokolwiek. BŁĄD!!!

Zanim zaczniemy wszelkie prace należy dokładnie skalkulować ile pochłoną materiały, ile zapłacimy wykonawcy i ile będą kosztowały nasze wymarzone meble i sprzęt AGD. Zajmuje to sporo czasu, ale warto go poświęcić i zaplanować dokładnie budżet. Na tym etapie można jeszcze sporo zmienić, jeśli okaże się, że budżet wytrzyma, można pozwolić sobie na więcej , jeśli nie, zrezygnować z czegoś na czym najmniej nam zależy.

3. Przy zakupie mebli kuchennych głównym kryterium jest cena. BŁĄD!!!

Oczywiście cena mebli kuchennych jest bardzo istotna, ale pamiętać należy, że z tymi meblami będziemy żyć przez najbliższe paręnaście lat. Najważniejsze jest dobre, ergonomiczne rozplanowanie stref kuchennych, dobór materiałów, okuć, które nie rozpadną nam się po roku czy dwóch użytkowania. Dobranie odpowiednich wysokości blatów do naszego wzrostu itd. W dolnych szafkach zaplanowanie jak największej ilości szuflad, z których o wiele wygodniej sięga się po produkty niż z szafek tradycyjnych. Zaplanowanie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania, wszelkie kosze Cargo, szafy gospodarcze itd. Dobranie mebli do naszych potrzeb „uszycie jej na miarę”.

4. Źle dobrany sprzęt AGD.

Wybierając sprzęt AGD najczęściej kierujemy się ładnym wyglądem, ilością funkcji danego sprzętu i ceną. BŁĄD!!!

Zastanowić się należy co mi jest potrzebne, czy potrzebuję piekarnika , który ma dwanaście funkcji, czy będę z nich korzystać i czy warto za to zapłacić? Czy w dwuosobowym gospodarstwie domowym, który ma sklep przy domu potrzebna jest wielka lodówka Side by Side? Należy ustalić priorytety, na czym najbardziej mi zależy, jak pracuję w kuchni i jakich sprzętów i funkcji potrzebuję. Bardzo często skupiamy się na piekarniku, kuchence mikrofalowej czy zmywarce. To oczywiście ważne sprzęty, ale najczęściej używanym sprzętem w kuchni jest zlewozmywak i bateria kuchenna, którym to sprzętom przy zakupie poświęcamy najmniej uwagi.